Великобритания дари на Агенция Митници оборудване за борбата с нелегалния трафик
- 12 септември 2024 г.
Въпросът Ви вече не е актуален, тъй като вносът с облекчения на автомобили от инвалиди бе отменен от 01.01.2007 г. В момента всички физически лица у нас закупуват автомобили от други страни членки на ЕС и ги регистират у нас по едни и същи правила.
Ако закупувате автомобила от друго физическо лице, то няма да дължите ДДС, но ако продавач е юридическо лице (фирма или автокъща), то тогава ще Ви бъде начиселн данъка в съответната страна. У нас се дължи еко такса, но тя се плащат директно в КАТ.
Здравейте! Надявам се да отговорите на въпросите ми! Дъщеря ми живее от две години и половина в САЩ, но в края на тази година има намерение да си дойде в България за постоянно. Проблемът е, че не е ориентирана как може да си транспортира до България колата, която е нейна лична собственост повече от 6 месеца. Моля, да ме уведомите какви митнически и други такси ще трябва да заплати при пристигането на автомобила! Ще трябва ли да плаща митнически такси за личния си компютър? Предварително благодаря за отзивчивостта!
Съгласно Регламент на съвета (EИО) No 918/83 от 28 март 1983 година относно установяване на режима на Общността за митнически освобождавания, се допуска безмитен внос на употребявано домакинско имущество, внасяно от физически лица с намерение за постоянно установяване на територия на Република България, които са пребивавали извън нея в продължение най-малко на 6 последователни месеца. След представяне на декларация от лицето и доказателства за наличието на трайни интереси у нас (собственост на имот, регистриране на фирма и т.н.), началника на съответното митническо учреждение разрешава безмитния внос на употребяваното лично имущество, т.е. не следва да се заплаща нищо под формата на вносни митни сборове за него.
P.S. Автомобила и компютъра са част от личното имущество на съответното лице
Dobur Den! Vuprosut mi e slednia, predstoi mi pokupka na avtomobil (upotrebiavan) - 200KW po DIN v Germania, koito iskam da bude registriran s bulgarski nomer i dokumenti! Dali triabva da predvidia zakupuvaneto mu bez dds? ili da go zakupia s dds, koeto v posledstvie da bude plateno v BULGARIA? Imaiiki predvid, 4e sum fizi4esko lice i jiveia vuv FRANCIA (Ne jelaia da se okaje 4e sum platil dds v Germania i da mi go poiskat oste vednuj v Bulgaria!)
Следва да имате предвид, че въпросът Ви не е от компетенцията на митницата, а на НАП. Движението на стоки в рамките на ЕС е свободно от митнически контрол.
Въпреки това следва да имате предвид, че в качеството си на физическо лице Вие не може да се ползвате от предимствата на търговията между регистрирани по ЗДДС в страните членки. Това означава, че ако купувате автомобила от лице, което е регистрирано по ЗДДС в Германия, то това лице задължително ще Ви начисли данъка. Ако обаче купувате например от лице нерегистрирано по ЗДДС (например друго физическо лице), то тогава данък не дължите, тъй като продавача не може да Ви го начисли. У нас и при двата варианта не дължите ДДС, тъй като не сте регистрирано лице по ЗДДС в България.
здравейте,интересувам се как се изваршва временен внос на автомобил от САЩ,какви документи ще ми бадат необходими,и има ли някакви такси които трябва да заплатя
Следва да имате предвид факта, че под режим временен внос се допуска само стока, която остава собственост на чуждестранното лице, т.е. не трябва да е налице прехвърляне на собствеността върху автомобила на Ваше име. За да се разреши временния внос автомобила не трябва да е отписан от постоянна полицейска регистрация в САЩ и да е с оригиналния американски регистрационен талон на името на собственика му.
Освен това трябва да представите пълномощно от собственика, че може са управлявате автомобила му в която и да е държава извън САЩ.
По отношение на таксите, то такива при временен внос на автомобил не се събират, но максималния срок, в който Вие може да управлявате автомобила под митнически надзор е 3 месеца. След неговото изтичане или трябва да изнесете автомобила извън ЕС или да заплатите вносното митническо задължение за него.
привет, предстой ми внос на употребяван акцизен двигател от евросъюза. бих искал да знам как какво дължа? п.с.-от непроверени източници дължа 20% от акциза, полагащ се за окомплектован автомобил, без ддс?
Тъй като доставката ще стане от друга страна членка на ЕС, то у нас не дължите нищо за двигателя. Информацията Ви за 20% от акциза за автомобил е невярна. Ако този двигател го монтирате на автомобил, а не го използвате за резервни части например, то вариантите са два:
1. Ако автомобила си е бил с двигател над 163 к.с., то акциза за него е заплатен при регистрацията и смяната на стария с новия двигател няма да се отрази финансово върху него;
2. Ако монтирате двигателя на автомобил, който преди това е бил с по-малък двигател, то тогава при пререгистрацията в КАТ за Вас ще възникне задължение за плащане на пълния акциз за този автомобил.
Здравейте, моля някой да ми каже кой е по-изгодният вариант за внос на кола от САШ - на името на физическо лице или на името на юридическо лице, също така актове, където мога да намеря информация по въпросът ми. Предварително благодаря
Следва да имате предвид, че от гледна точка на митническото обмитяване не съществува разлика при митническото оформяне на внасяните стоки спрямо статута на вносителя. Това означава, че и при внос на една и съща стока от физическо или юридическо лице, митническите формалности и митническото задължение са едни и същи.
Отделен въпрос, е че ако внесете автомобила на юридическо лице, регистрирано по ЗДДС, то бихте могли да претендирате пред НАП за възстановяване на платеното ДДС.
Здравейте! Желая да внеса употребяван, лекотоварен автомобил (пикап, който по документи се води товарен) от САЩ, бруто тегло 2400 кг., двигател 4300 куб. см., мощност 195 к.с. по DIN. В коя категория автомобили попада по митническата тарифа - позиция 8703 или 8704. Ако попада в позиция 8704 или по-точно 8704313900 с дължимо мито в размер на 22%, тогава дължим ли е акциз, и ако да, в какъв размер?
Ако в регистрационните документи на автомобила е отбелязано, че той е товарен, то няма как да бъде класиран в позиция 8703, тъй като там са само пътническите. За товарните автомобили не се начислява акциз, т.е. у нас на митницата ще дължите само мито и ДДС.
Таксите по регистрацията в КАТ и еко таксите не са обект на митническият контрол и не бихме могли да Ви ги посочим с точност.
здравейте имам акцизен автомобил wv passat 2.8 v6 142 kw колата вече е регистрирана в българия може ли да сменя двигателя със по малък и да изнеса стария длъжен ли сам да плащам акциза и каква е процедурата
При описаната от Вас ситуация за Вас не възниква задължение за заплащане на акциз, тъй като той вече е заплатен при вноса на автомобила. Ако двигателя ще изнасяте за страна извън ЕС, то тогава следва да оформите митнически тази процедура (съвета ми е да се обърнете към митнически агент или спедитор, предлагащ подобна услуга). Ако обаче двигателя ще бъде изпратен до друга държава в Общността, то тогава нямате задължение да регистрирате преместването му в митницата.
Въпросът, касаещ подмяната на двата двигателя - отписването на единия и регистрирането на другия е от компетенцията на КАТ и не бихме могли да ви дадем съвет.
Здравейте! Искам да си внеса употребяван автомобил от САЩ! Наясно съм с подробностите около акциз, мито и ддс! Автомобилът има ЕВРО 3! Мога ли да го внеса? Има ли ограничения или изисквания за автомобили втора употреба, които нямат ЕВРО 4 и ЕВРО 5? Благодаря предварително!!!
Като цяло питането Ви не представлява казус за митническата администрация, тъй като тя не възпрепятства вноса на подобни МПС-та. Цитираните от Вас ЕВРО 3, 4 и 5 са еко стандарти и митницата не се интересува от тях. Към момента в България няма законово ограничение за вноса на автомобили, които не отговарят на тези норми, което означава че Вие можете без проблеми да извършите вноса.
Здравейте! Имам следните въпроси относно боравенето с калкулатора предоставен в сайта: при изчисляване на митните сборове за автомобил, внос от САЩ, отметката за произхода в кое поле се поставя - "с" или "без преференции", тоест дължи ли се мито или не? И другият ми въпрос е: има ли значение за плащането на ДДС дали документът за придобиване е договор за покупко-продажба или фактура, т.е. същинският ми въпрос е при всички случаи ли се дължи ДДС за автомобил внесен от САЩ?
Ако внасяте автомобил от САЩ следва да отметнете "без преференции", тъй като между ЕС и САЩ няма сключено споразумение за преференциална търговия. С преференции (редуцирана ставка на митото) може да внасяте автомобили например от Швейцария, Турция, Сърбия, Македония, държавите от средиземноморска Африка и др.
Що се отнася до митническата стойност на автомобила, то тя се определя като сбор от покупно-продажната цена и разходите за доставка (транспорт, застраховки и т.н.). В кой от двата посочени документа ще бъде вписана продажната цена е без значение, а ДДС се дължи винаги при внос на каквито и да било стоки от която и да е държава извън ЕС.
От скоро съм първа група инвалид без чужда помощ,имам ли право на внос на автомобил с преференции?