Движението на акцизни стоки вече е интегрирано с новата автоматизирана система за износ на ЕС
- 16 април 2024 г.
- 804 разглеждания
- Източник: Агенция Митници
Системата за движение и контрол на акцизни стоки (EMCS) вече е интегрирана с новата автоматизирана система за износ (AES) на Европейския съюз. Целта на интеграцията е проверка за съответствие на данните в електронния административен документ (е-АД) и в митническата декларация за износ. Новата функционалност беше въведена в експлоатация на 13.02.2024 г. с фаза 4.1 на EMCS. С нея продължава развитието на системата с нововъведените функционалности в предходната фаза 4.0.
   
   
Процедурите за движение на акцизни стоки под режим отложено плащане, които ще се изнасят извън Европейския съюз включват два основни процеса:
   
- когато държава членка на изпращане е и държава членка на износ;
   
- когато държава членка на изпращане е различна от държава членка на износ.
   
   
С фаза 4.1 на EMCS се въведоха следните изисквания към компетентните органи в държавата членка на износ:
   
- да проверяват данните в е-АД спрямо декларацията за износ и да уведомяват, за всички несъответствия между е-АД и декларацията за износ, държавата членка на изпращане и изпращача, посредством автоматизирани процеси в EMCS.
   
- да уведомят компетентните органи на държавата членка на изпращане и изпращача, когато стоките няма да бъдат извеждани от митническата територия на Съюза, посредством автоматизирани процеси в EMCS.
   
   
Съобщенията, които се разменят чрез компютърната система в случаите на износ на акцизни стоки под режим отложено плащане във фаза 4.1 на EMCS се допълват и към тях се добавя ново съобщение - IE836 - Уведомление за анулиране на декларация за износ. Структурата и съдържанието на съобщенията се регламентират от Делегиран Регламент на Комисията за изменение на Делегиран Регламент (ЕС) 2022/1636 на Комисията от 5 юли 2022 година за допълнение на Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета чрез установяване на структурата и съдържанието на документите, които се разменят в контекста на движението на акцизни стоки, и за определяне на праг за загубите, дължащи се на естеството на стоките.